Dlaczego warto poświęcić czas na czytanie z dzieckiem?

Każdy pragnie dla swojego dziecka wspaniałego dzieciństwa i wszechstronnego rozwoju. Ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę jak to osiągnąć ? Czy wspólne czytanie z dzieckiem, może dać jakieś rezultaty? Chcemy aby nasze dzieci były mądre, rozsądne, samodzielne, otwarte na drugiego człowieka, radzące sobie ze współczesnym świecie, wykorzystujące swoje uzdolnienia i predyspozycje… Czy wielu z nas nie idzie na łatwiznę dając dziecku smartfona, żeby się czymś zajęło, niż poświęcić trochę czasu na przeczytanie mu bajki. A to błąd, bo książki powinny być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa… Zatem wszystko zależy od nas rodziców… Wspólne spędzanie czasu podczas czytania… Można byłoby zadać pytania: po co ? dlaczego? w jakim celu?

Właściwy rozwój emocjonalny…

Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie rozumie języka i ma mały zasób słów nie jest w stanie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Wspólne czytanie z dzieckiem od najmłodszych lat korzystnie wpływa na wiele sfer rozwoju dziecka oraz jest doskonałą metodą wychowawczą i formą mądrego kontakty z dzieckiem. Czytając rozumiemy innych ludzi, wymieniamy poglądy na temat przeczytanych książek… Mogłabym wymieniać bez końca pozytywne aspekty płynące ze wspólnego czytania z dzieckiem. Będąc świadomą i odpowiedzialną matką sama wybierzesz co jest dobre dla twojej pociechy… Najważniejsze jest, aby czytanie stanowiło pewien codzienny rytuał, który posłuży dla nas jako wspólne spędzenie czasu. Nie musi to być wcale długi czas ( nie chcemy przecież zniechęcać tylko popularyzować i zachęcać do czytelnictwa), wystarczy kilka minut, jedna czytanka, wiersz, bajka, zakończona wspólną rozmową opowiadaniem o historii bohatera, zapytaniu o panujące uczucia, emocje, morał.

Moja pociecha bardzo lubi nasze wieczorne czytania. Za sprawą wydawnictwa PAPILON  stały się one jeszcze przyjemniejsze. Otrzymaliśmy piękny zestaw książek, w skład których wchodzą takie tytuły : Elmer i wyścig, Elmer kolorowe przygody, Elmer i wyjątkowy dzień, Reksio szczeniak, Zasypianki wierszowanki.  Jestem bardzo mile zaskoczona jakością. Twarda oprawa, duży format, piękne, kolorowe ilustracje i odpowiednia ilość tekstu na stronie. Ilość, która z pewnością nie znuży przedszkolaka to ogromne zalety wszystkich otrzymanych pozycji.

Nasz ulubiony bohater…

Cała seria Elmer jest nietuzinkowa… A dlaczego zapytacie? Wygląd Elmera – słonia… przecież jak wygląda słoń? Jest ogromny, szary, ma duże uszy i trąbę i każdy jest do siebie podobny… Czyż na pewno 🙂  Nasz bohater jest w kratę i przytrafiają mu się duże i małe przygody, które nie tylko bawią, ale i uczą, w których zawarty jest morał i pewna przestroga. Opowiadania są krótkie, czcionka odpowiedniej wielkości, ilustracje kolorowe, dzięki czemu zachęcają dziecko i aktywizują do skupienia się nie tylko na tekście, słuchanym opowiadaniu, ale również na obrazie. Bardzo miłą niespodzianką zawartą w książce jest możliwość podpisania przez naszą pociechę książki, co wzbudzi pozytywne emocje i pewnego rodzaju poczucia własności.

Trochę klasyki 😉

Kolejną ciekawą i godną polecenia pozycją jest Reksio szczeniak. Reksio to niewątpliwie książka mojego dzieciństwa. Przygody tego psiaka trwają już 50 lat i bawią kolejne pokolenie. Ale czy ktoś zastanawiał się skąd się wziął Reksio? Jak przebiegało jego życie jako szczeniaka? Jak rozpoczęła się przyjaźń z Adasiem i jak przebiegała dalsza historia? Właśnie tych faktów opisanych przezabawny sposób dowiemy się z  ww książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + twelve =

Strona wykonana przez BiuroPromocji.info

Rolety Krakw, aluzje Krakw, aluzje drewniane krakw masa krakw tumacz londyn, tumacz przysigy uk trening personalny olsztyn strony internetowe krakow