Upcycling co to takiego? Czy to forma pewnego rodzaju recyklingu? Nic bardziej mylnego są to dwie osobne kwestie.

Czy można nazwać upcycling recyklingiem? Recykling dotyczy bardziej przetwarzania odpadów w zakładach i pozyskiwanie z nich nowych półproduktów lub surowców wtórnych. NP pozyskanie z ubrań poliestru lub bawełny lub szkła, lub papieru do ponownego wykorzystania. Główne założenie upcyklingu głosi, że dając nowe życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego użycia – na przykład zwiększając ich funkcjonalność czy nadając wartość estetyczną. Jest to również wykorzystywanie przedmiotów już nie używanych, do stworzenia czegoś nowego i nadania tej rzeczy nowego znaczenia. Przykładem może być użycie opony z której zrobiono kwietnik lub kubka bez ucha jako pojemnika na pędzle. Jest to pewnego rodzaju sztuka, która wymusza kreatywność w tworzeniu, a dodatkowo uświadamia odbiorcy dbanie o środowisko i wykorzystywanie tzw śmieci i nadawanie im nowego, uniwersalnego znaczenia. Czasem wokół nas leży bardzo dużo śmieci i przy odrobinie wyobraźni oraz kreatywności  warto spojrzeć na nie jak na przedmiot godny ponownego wykorzystania w inny sposób.

Dlaczego upcycling jest tak ważny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile rocznie produkujesz śmieci? A ile z tych śmieci jest poddawane ponownej obróbce? A co dzieje się z resztą rzeczy i przedmiotów, które wyrzucasz? Już śpieszę Ci z odpowiedzią. Wyobraź sobie, że rocznie produkujesz 317 kg śmieci. Jak myślisz to dużo czy mało? Do recyklingu czyli do  ponownej obróbki poddaje się tylko 33% wszystkich śmieci, zaś na wysypiskach ląduje 8 mln ton śmieci. Jest to zastraszająca ilość. Ważne jest abyśmy mieli poczucie ponownego wykorzystania przedmiotów w naszym otoczeniu i nadaniu im nowego znaczenia. Masz w swoim domu takie upcyclingowe rzeczy? Ja mam i to bardzo wiele: butelki po winie wykorzystałam na wazony, nieużywane szklanki na świeczniki, starą kankę na kwietnik, a z koca z dziurą uszyłam jaśki. Mogłabym jeszcze długo wymieniać, mam całą masę takich przedmiotów 🙂 Dla mnie ważna jest świadomość, że mogę w kreatywny, abstrakcyjny, a czasem nietuzinkowy sposób wykorzystać przedmioty i mieć satysfakcję z pewnego rodzaju dzieła sztuki, który tworzę. Sama radość i świadomość dbania o środowisko poprzez wykorzystanie tzw. śmieci jest dla mnie najważniejsza.

Cillit Bang i akcja na rzecz SOS Wioski Dziecięce.

Będąc świadoma i proekologiczna dołączyłam do akcji organizowanej przez #cillitbang „Kiedy znika brud pojawiają się pomysły”. Akcja ma na celu ukazanie, jak ze starych rzeczy można stworzyć coś nowego, niezwykłego. Dodatkowo można wziąć udział w specjalnych aukcjach na allegro i wylicytować upcyclingowe przedmioty stworzone przez Dominika Strzelca. Pieniądze uzyskane z licytacji w całości będą przeznaczone na renowację kuchni placówki wsparcia dziennego „Jutrzenka”. Wejdź koniecznie na licytację i wesprzyj akcję. Z twoją pomocą dzieciaki z SOS Wioski Dziecięce otrzymają wsparcie. Zobacz co Dominik stworzył na te akcję. Będziecie mile zaskoczeni, a przedmioty na pewno Wam się spodobają i może sami zabierzecie się do stworzenia jakiegoś dzieła ze śmieci 🙂

 

upcycling upcycling

3 Replies to “Upcycling czyli nowe ze starego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *